16

Şubat
2013

Ders 3 : Taşların Hareketleri (Şah, At ve Piyonun Hareketleri)

Yazar: admin  |  Kategori: Videolu Satranç Desleri  |  Yorum: Yok   |  2.028 views

sah-at-piyonVideolu satranç derslerinin 2.sinde kale, fil ve vezirin hareketlerini öğrenmiştik. Bu derste ise kalan 3 taşın şah, piyon ve atın nasıl hareket ettiklerini öğreneceğiz.

 

 

 

 

sahkucukŞah  Çapraz, düz, ileri ve geri sadece bir kare giderek taş alır. Satranç ilk çağlardaki savaşın modellemesidir. Bu yüzden liderini kaybeden asker topluluğu nasıl kaybediyorsa, şahını kaybeden oyuncu da oyunu kaybeder. Bütün oyun şah üzerine kurulmuştur. Şahını kaybeden oyuncu, oyunu kaybeder.
atkucuk

   At

L çizerek ilerler ve taşı alır. Satranç oyununda taşların üzerinden atlayarak, ilerleyen tek taştır. L şeklinde geri de gidebilir. Tam L şeklinde 8 yöne gidebilir.
piyonkucuk

Piyon

Piyonlar önlerinde taş bulunmadıkça, ileriye doğru ve düz olarak ilerlerler. Piyonlar açılışta (ilk hamlelerinde) isterlerse iki kare ilerleyebilirler. Bu hareketlerinde geldikleri karenin sağında ya da solunda karşı tarafın bir piyonu varsa hemen arkasından gelen hamlede çift gitmiş bu piyonu sanki bir kare gitmiş gibi geçerken(Fr. en passant) çapraz alabilir. Piyonlar ileriye doğru tek kare çapraz olarak diğer taşları alabilirler. Sekizinci sıraya ulaşan piyonlar oyuncunun istediğine göre şah hariç herhangi bir taşa terfi ederler. Bu taş genellikle en güçlü taş olan vezir olur.

Ders 3 Videosunu İzle

SONRAKİ DERSE GEÇ >

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misin?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

2012 © Blog.Satrancoyunu.gen.tr - Tüm Hakları Saklıdır. Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz. - iletişim